Тема. Україна – європейська держава. Європейський Союз – співтовариство
народів Європи. Що ми знаємо про текст, речення?
Мета: закріплювати знання учнів про розташування України на
карті; ознайомити з країнами Євросоюзу, що межують з Україною; систематизувати
знання з теми «Текст. Речення»; розвивати мовлення, уважність,
спостережливість, пам'ять, творчі здібності учнів; формувати національну
свідомість, відчуття незалежності до рідної землі, народу; виховувати
толерантне ставлення до культурних особливостей та відмінностей народів різних
країн, почуття гордості за свою країну Україну; виховувати вміння виявляти своє
бачення щодо майбутнього України як сусіда або майбутнього члена Європейського
Союзу.
Тип уроку: інтегрований урок з предметів «Я у
світі» та «Українська мова» з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: підручники ( Н.М. Бібік «Я у світі», 3
клас. – Х.: Вид. група «Основа», 2013. – С. 142 – 145; М.Д. Захарійчук, А.І.
Мовчун «Українська мова», 3 клас. – К.: «Грамота», 2013); фізична карта;
прапорці країн ЄС; мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Девіз уроку (
запис на дошці )
Куточків
різних на землі багато,
Європа
серед них – найкраща над усім,
Бо саме
тут нас народила мати!
Європа –
наш великий спільний дім!
Слайд 1,2 Прапори Європи
2. Вправа
«Передбачення»
Учитель. Діти, про що, на вашу думку, йтиметься сьогодні
на уроці? (Припущення учнів.)
-
Виберіть ключове слово уроку. (Відповіді
учнів.)
-
Що ви знаєте про Європейський Союз?
(Відповіді учнів.)
-
На вашу думку, чому так багато уваги
приділено цій темі в нашому суспільстві? (Міркування учнів.)
ІІ.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.
Вправа « Мікрофон »
-
Доведіть, що прочитаний девіз є
текстом.
-
Яка основна думка тексту?
-
Скільки речень у тексті?
-
Які вони за метою висловлювання?
2.
Робота за підручником («Українська мова», с. 164, вправа 394)
Виконання тестів
із взаємоперевіркою.
Слайд 3, 4.
Правильні відповіді: 1-А, 2-В, 3-Б.
ІІІ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
-
Щоб рухатися вперед, потрібно не лише
любити Батьківщину, але й знати та поважати своїх сусідів. Сьогодні ми
подорожуємо країнами Європейського Союзу, дізнаємося багато цікавого і
покажемо, на що ми здатні, на скільки добре знаємо європейські країни. А також
продовжимо працювати над текстом і реченням.
Слайд 5
IV. СПРИЙМАННЯ Й
УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО, ЗАКРІПЛЕННЯ
Й ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в зошиті з української мови
-
Діти, як розшифровується ЄС? (Європейський
Союз.)
Ø Словникова робота
-
Які слова є синонімами до слова союз? (Спільнота,
співтовариство, об’єднання.)
Ø Повідомлення учнів
1-й
учень. Слово спільнота означає сукупність людей, що характеризується певними
єдиними ознаками (інтерес, умови життя і діяльності, близькість поглядів).
2-й
учень. Співтовариство – це група людей, об’єднаних за спільними ознаками та
такими, які мають певний духовний зв'язок (єдність).
Запис речення в зошиті.
Слайд 6
Європейський Союз – співтовариство країн Європи.
-
ЄС – це родина, у якій кожна країна
особлива, індивідуальна, і, водночас, є частиною єдиного європейського цілого.
2.
Вправа «Вузлики на пам'ять»
-
Гасло Європейського Союзу – єдність у
різноманітності. Європейці одностайні у спільній праці на користь миру й
добробуту, з різноманітністю культур, традицій і мов Європи.
Слайд 7
-
Прапор Європи – яскраво синє полотнище
із зображенням у центрі кола із дванадцяти золотих зірок. Кількість зірок не
пов’язано з кількістю країн – членів організації. У різних традиціях «12» є
символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість
місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й
символом єдності.
-
Гімн ЄС – «Ода радості». Музику взято з
Дев’ятої симфонії Людвіга ван Бетховена.
Слайд 8
Ø Офтальмологічна хвилинка
3.
Робота за картою
-
Покажіть на карті територію України.
-
Зверніть увагу на сусідні країни.
Назвіть їх.
4.
Робота за підручником « Я у світі » (читання 1 – 2 абзаців тексту на с.
142)
-
Чи правильно за картою ми визначили
сусідів країни? (Відповіді учнів.)
-
Які з цих країн належать до ЄС? (Відповіді
учнів.)
5.
Вибіркове письмо
Завдання: продовжити речення, виписавши з
прочитаного тексту назви країн, що входять до складу ЄС.
Слайд 9. До складу ЄС входять країни, що межують з
Україною…
Слайд 10. Угорщина, Румунія, Польща, Словаччина
-
Головною метою Європейського Союзу є
поліпшення життя в країнах. Це перетворює ЄС на важливий центр світового
розвитку.
6.
Повідомлення «Всезнайок»
Слайд 11. «Що я знаю про країни Євросоюзу?»
Кожен учень тримає в руках прапорець країни, про яку
повідомляє, і прикріплює його на карту.
1-й
учень. Україна стрімко рухається до європейського співтовариства. Наша держава
– найбільша з – поміж європейських країн, територія якої повністю знаходиться у
межах однієї частини світу. Столиця України – Київ. Центральна найгарніша
вулиця Києва – Хрещатик, завдовжки 1225 метрів.
2 – й
учень. Румунія – держава у південно-східній частині Європи. Столиця – Бухарест.
Розташована на межі Центральної й Східної Європи та Балканського півострову.
Цікавим місцем для туристів є замок Брешта.
3-й
учень. Столиця Польщі – Варшава – місто традицій і сучасності. Польща багата на
пам’ятники архітектури, національні страви, культуру, музику, художню кераміку,
тканини та скло. Поляки – дуже гостинні люди.
4-й
учень
Є
на світі країна,
Живописна,
музична,
Там
Бетховен і Шуберт,
Гейде,
Брамс симпатичний.
Це
– Угорщина, країна,
Де
людей таких багато.
Там
столиця – Будапешт,
Де
музеї та палаци,
Де
краса не знає меж
В
королівських у палатах,
Де
чудові краєвиди
І
природний дивограй,
Де рибацький бастіон є.
То
– чудовий, милий край!
5-й
учень. Словаччина – країна надзвичайної краси. Столиця – Братислава. Тут
розташовані Карпатські гори, зокрема Татри
й Бескиди на півночі; прекрасні дубові й букові ліси; долина Дунаю на
півдні. Гора Крівань – неофіційний символ Словаччини.
Слайд 12.
Ø Динамічна пауза
7.
Гра «Розсипанка»
Слайд 13
Завдання: скласти речення із розсипаних слів;
визначити їх за метою висловлювання та інтонацією; підкреслити головні слова.
любіть, Українці, свою, та, країну, шануйте. (Українці, любіть та шануйте
свою країну! – коментоване письмо.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ
ЗНАНЬ
Ø Вправа «Сенкан»
Європейський союз.
Рівноправний, дружній.
Об’єднує, поважає, поліпшує.
ЄС – об’єднання, що захищає інтереси держав.
Співтовариство – могутність країн.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
-
Діти, де знадобляться здобуті на цьому
уроці знання? (Відповіді учнів.)
В
Європейськім Союзі – могутні країни.
І бажає
вступити в Союз Україна.
Ми – держава
незалежних людей,
Маємо безліч
пропозицій, ідей.
Сміливо
дивимось у майбуття,
Цікаве й щасливе творімо
життя.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
(ДИФЕРЕНЦІЙОВАНЕ)
1-ша група – скласти есе «Україна крокує в Європу».
2-га група – намалювати малюнок на тему «Україна крокує в
Європу».